2010 Graduates

The Class of 2010: May

 

may 2010 grads
Class of 2010The undergraduate (B.S.) ChBE Class of May 2010.

B.S. Graduates

Ezinne Achinivu
Chandamany Arya
Hillary Borkey
Adam Behrens
Joshua Brown
Rene Brown
Kevin Diehn
Nicole Dupuy
Marina Feric
Katherina Funtanilla
Christopher Greco
Jeffrey Grubb-Wheeler
Marcus Hadley
Mina Hamidi
Nicholas Harrigan
Marc Howell
Mark Keibler
Daniel Kish
Ericson Lachica
Alex Langrock
Joseph Lim

Christine Linnenkamp
John Mattick
Helen McDermott
Joseph O’Connor
Muyiwa Ogundipe
Andrea Perticone
Andrew Peters
Mark Peters
Logan Raum
Rebecca Roehmer
Lindsey Rolfs
Timothy Rueger
Mark Sailey
Gurpreet Saran
Bradley Spies
Katie Staso
Michael Talanov
Justin Taylor
Patricia Valencia
Timon Wanga
Donna Yau

       

   

Ph.D. Graduates and Dissertations

 

Ph.D. students Rakesh Kumar (left) and Ayan Ghosh (right)

Jeffrey Adijanto: "Metabolic Acid Transport in Human Retinal Pigment Epithelium." Advisor: Nam Sun Wang

Patricia Castellanos: "Analysis of Air Quality with Numerical Simulation (CMAQ) Observations of Trace Gases" Advisor: Sheryl Ehrman

Vivek Dwivedi: "A Multiscale Model for an Atomic Layer Deposition Process." Advisor: Ray Adomaitis

Ayan Ghosh: "Nanostructured thin film Polymer Electrolytes for Flexible Battery Applications." Advisor: Peter Kofinas (Fischell Department of Bioengineering)

The Class of 2010: August

Ph.D. Graduates and Dissertations

Kyobum Kim: "Scaffold Design Parameters To Stimulate the Osteogenic Signal Expressions for Bone Tissue Engineering Applications." Advisor: John Fisher (Fischell Department of Bioengineering)

The Class of 2010: December

B.S. Graduates

Natalija Djolevic
Gastien Mbouna
Heidy Plata
Suzhong Xu

december 2010 grads
Our December 2010 B.S. graduates.
Left to right: Suzhong Xu, Natalija Djolevic, Gastien A. Mbouna, and Heidy Plata

 

M.S. Graduates

Brent Rogaski

Ph.D. Graduates and Dissertations

Shugi Kuriakose: "Motion of Elastic Capsules in Microfluidic Channels." Advisor: Panagiotis Dimitrakopoulos